Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: Pierwszy dzień wiosny zwyczaje, Pixabay, Gellinger
21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna (Pierwszy Dzień Wiosny), a astronomiczna ma swój początek w momencie gdy Słońce przekracza równik. Jest to moment zwany przez astronomów równonocą wiosenną i przeważnie ma miejsce około 20 marca.
Czekamy na wiosnę z niecierpliwością, wypatrujemy pierwszych cieplejszych dni, słońca i śpiewu ptaków. Po chłodach zimy jesteśmy zmęczeni grubymi ubraniami, krótkimi dniami, szarością i brakiem słońca. Nic więc dziwnego, że pierwszy dzień wiosny jest przez wszystkich tak entuzjastycznie świętowany. Tak jak każde święto również i ten dzień ma swoje zwyczaje, zebraliśmy te najważniejsze.
Staropolskim zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest topienie Marzanny zwanej również Moreną, Morą, Śmiertką, Śmiercią. Marzanna to kukła wykonana głównie ze słomy (słoma - to symbol urodzaju) i starych ubrań. Sama kukła jest symbolem zimy, śmierci, wszelkich chorób i zła. Ceremonia jej utopienia według zwyczaju ma spowodować jej odejście, przebudzenie przyrody do życia, przywoływaniem wiosny i powodzenie w uprawie roślin i hodowli zwierząt. Dziś Marzannę się tylko topi - dawniej przed jej utopieniem należało ją jeszcze podpalić. Obecnie tradycja topienia Marzanny ma charakter zabawy i nadal jest praktykowana w wielu szkołach. Dzieci samodzielnie przygotowują kukłę i pod nadzorem nauczycieli udają się nad najbliższą rzekę, żeby tam ją utopić w wodzie i w ten sposób pożegnać zimę i powitać wiosnę.
Pierwszy dzień wiosny jest również okazją do tego, żeby nie pójść do szkoły na lekcje. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy rodzice i nauczyciele przymykają oko na wagarowanie. Wiele szkół rezygnuje tego dnia z normalnych zajęć i organizuje bale przebierańców, topienie Marzanny, zabawy i konkursy. Jeśli jednak w szkole odbywają się normalne zajęcia to z kolei wielu uczniów po prostu ucieka z lekcji, żeby spędzić czas na świeżym powietrzu w gronie kolegów z klasy. Ciepły, wiosenny dzień jest do tego idealną okazją, bo przecież ile można siedzieć w szkole i podziwiać piękne promienie słońca jedynie przez okno szkolnej klasy? ;) Nie miejmy więc za złe uczniom tego, że w tym jednym dniu nie pójdą na lekcje.
Aby jednak zachęcić uczniów do przyjścia do szkoły nauczyciele organizują zamiast lekcji zabawy i przedstawienia.
Wiele szkół zamiast zwykłych zajęć dydaktycznych organizuje uczniom również bale przebierańców, w których motywem przewodnim jest wiosna i wszystko co się z nią kojarzy. Dziewczynki przeważnie przebierają się za panią Wiosnę, zakładają zwiewne, kolorowe sukienki, a włosy przyozdabiają kwiatami lub wiankami z kwiatów, chłopcy zaś przebierają się za leśniczych lub super bohaterów. Najpierw wszyscy symbolicznie idą nad wodę utopić Marzannę, czyli ostatecznie pożegnać zimę, a następnie witają wiosnę przy ognisku i śpiewie.
W pierwszy dzień wiosny zwyczaje codzienne to pójście na spacer na łono natury: na podwórko, łąkę czy do lasu. Możemy wtedy zaobserwować piękno natury budzącej się do życia, wypatrywać pierwszych kwiatów, pączków na drzewach i czekać na bociany, które są oznaką nadejścia wiosny. Jest to najlepszy sposób na spędzenie tego dnia i uczczenie przyjścia tej przepięknej pory roku jaką jest wiosna.
A jak Wy spędzacie Pierwszy Dzień Wiosny?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
194.181.*.* 2019.03.19 15:09
Wiosna to jest najlepsza
Patrycja Sobolewska 2016.03.21 13:19
Dzien wagarowicza to bylo to :)
ewewita1383 2015.03.23 08:08
Wiosna przyszła -w jej pierwszy dzień super pogoda ,a teraz zimno :( W marcu jak w garncu !!!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.